ClubJuridic.ro Q&A

Ghid practic Excel

Cum sa lucrati rapid si fara erori: exemple rezolvate pas cu pas

Click aici>>


"Partaj bunuri comune"

Afecteaza in vreun fel partajul bunurilor comune daca am parasit domiciliul conjugal?

Adaugata in
  • Consilieri juridici
  • Polita rca bulgareasca
  • Divort

Dan Radescu
 User  Dan Radescu a intrebat la 10 Aug. 2011

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 03 Nov. 2011
In cazul partajului, la stabilirea contributiei fiecarui sot , se va tine seama si de faptul ca o anumita perioada ati locuit separat, daca aceasta a avut importanta pentru stabilirea contributiei sotilor la dobandirea si pastrarea bunurilor comune.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Madalina Ursachianu
 Expert Madalina Ursachianu a raspuns la intrebare la 19 Oct. 2011
Buna ziua!
Nu afecteaza in niciun fel.
Daca doriti sa divortati si sa faceti partajul bunurilor comune obtinute in timpul casatoriei, trebuie sa introduceti o actiune in instanta care sa aiba ca obiect desfacere casatorie si partaj.
Dar se poate face partajul bunurilor comune si fara a divorta, conform noilor reglementari ale Codului civil.
Art. 358. - 1 În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.
2 Prevederile art. 357 alin. 2 se aplică în mod corespunzător.
3 Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.
4 Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol

Dumneavoastra aveti posibilitatea de a alege. Puteti apela si la serviciile unui mediator autorizat.
Cu stima,
Madalina Ursachianu


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Monica Petrescu
 Expert Monica Petrescu a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2011
Parasirea domiciliului conjugal nu are nicio inraurire asupra partajului bunurilor dobandite in timpul casatoriei.
In primul rand, partajul bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei nu se poate face decat odata cu cererea de divort ori ulterior pronuntarii divortului, iar nu inainte de desfacerea casatoriei.
Partajul bunurilor comune poate fi cerut oricand, neexistand un termen de decadere sau de prescriptie pentru a putea face acest lucru.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club