ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"Este abuz?"

Dacă pe o hotărăre judecătoreasca definitivă şi irevocabilă este o suma ,cnd se face poprirea se poate reţine mai mult invocnd dobnda ?

Adaugata in
  • Abuzuri
  • Marketing online

Ion Bordnc
 User  Ion Bordnc a intrebat la 08 Oct. 2012

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului Ion Bordnc la 10 Oct. 2012
Suma se actualizeaza cu indicii de inflatie comunicati de Institutul National de Statistica pana la data platii efective.
Chiar daca hotararea judecatoreasca a privit o suma fixa, aceasta se actualizeaza dupa cum v-am spus.E perfect legal.De altfel actualizarea sumei trebuie sa se regaseasca in procesul verbal de la biroul de executare silita.Mergeti pana la executorul care a infiintat poprirea si solicitati o copie a acestui proces verbal.
Daca dumneavoastra considerati intemeiat ca vi s-au retinut sume in plus, puteti solicita returnarea acestor sume ca fiind o plata nedatorata.Dar trebuie sa si dovediti.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ion Bordnc
 User Ion Bordnc a raspuns userului Ana Maria Borz la 09 Oct. 2012
Suma a fost fixă pe hotărărea judecătorească fară dobnzi ,numai că angajatorul a reţinut pna şi-a adus aminte cei de la bancă să anunţe să nu mai reţină.Dar suma care a fost reţiniuă n plus banca a refuzat să mi napoieze.Ce pot face legal să-mi recuperez bani?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 09 Oct. 2012
Nu este un abuz, este legal si va redau mai jos si textul de lege.
n cazul n care prin titlu executoriu au fost acordate dobnzi, penalităţi sau alte sume, fără să fi fost stabilit cuantumul acestora, ele vor fi calculate de organul de executare, potrivit legii.
Dacă titlul executoriu conţine suficiente criterii n funcţie de care organul de executare poate actualiza valoarea obligaţiei principale stabilite n bani, indiferent de izvorul ei, se va proceda, la cererea creditorului, şi la actualizarea acestei sume. n cazul n care titlul executoriu nu conţine niciun asemenea criteriu, organul de executare va proceda la actualizare n funcţie de rata inflaţiei, calculată de la data cnd hotărrea judecătorească a devenit executorie sau, n cazul celorlalte titluri executorii, de la data cnd creanţa a devenit exigibilă şi pnă la data plăţii efective a obligaţiei cuprinse n oricare dintre aceste titluri.art.371C.proc.Civ.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club