ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"Incheierea casatoriei"

Daca de la data incheierii casatoriei au trecut zece ani, sotul care a avut bunuri dobandite inainte de casatorie este obligat sa introduca aceste bunuri in cererea de partaj?

Adaugata in
  • Codul de procedura civila
  • Titlu executor
  • E-mail
  • Divort

Sorin Pagila
 User  Sorin Pagila a intrebat la 07 Aug. 2011

 

1 raspuns

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 22 Sep. 2011
Bunurile dobandite inainte de casatorie de unul dintre soti pastreaza acelasi regim juridic oricat timp ar trece de la incheierea casatoriei, adica sunt bunuri proprii ale sotului respectiv.
De asemenea, in temeiul art. 31 lit. f din C. familiei este bun propriu al fiecarui sot si "valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare."
Bunurile proprii nu se includ in masa partajabila.
De mentionat este si faptul ca practica a statuat ca daca unui bun imobil , bun propriu al unuia dintre soti , i s-a adus imbunatatiri , in timpul casatoriei, de natura a-i schimba natura juridica, adica dintr-un bun vechi a devenit un bun nou, atunci bunul propriu devine bun comun.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Expertii nostri
oana mindrescu
GINA COSERU carmen darjoanca Georgeta Stoican Madalina Ursachianu Vasile Docan Iordachi Stoian
Video club