ClubJuridic.ro Q&A

Ghid practic Excel

Cum sa lucrati rapid si fara erori: exemple rezolvate pas cu pas

Click aici>>


"Drepturi de autor si pentru lucrarea unui artist si pentru copii"

Buna ziua. Doresc sa-mi deschid o afacere cu tablouri. Intrebarea este : daca platesc o lucrare a unui artist, si doresc sa o multiplic pt vanzarea acestor copii. Am vreo obligatie legala sa-i platesc ceva in plus pentru copiile facute de pe lucrarea artistului ? Va multumesc

Adaugata in
  • Contracte
  • Drepturi de autor

Preda Teodor
 User  Preda Teodor a intrebat la 06 Oct. 2014

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Preda Teodor
 User Preda Teodor a raspuns userului Ana Maria Borz la 06 Oct. 2014
Ei da, asa da ! Acum sunt multumit si de raspuns nu doar de promptitudine. O seara buna !


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului Preda Teodor la 06 Oct. 2014
Domnule Preda, va repet ca totul depinde de conventia dintre dumneavoastra si autorul operei.
Daca acesta va cesioneaza dreptul de reproducere al operei, atunci puteti efectua si distribui si copii.
Trebuie sa tineti cont si de dreptul de suita al autorului unei opere plastice/grafice.

Va redau mai jos prevederile incidente din Legea nr.8/1996 referitoare la drepturile de autor.

"CAPITOLUL X: Operele de artă plastică, de arhitectură şi fotografice

Art. 83
(1)Contractul de reproducere a unei opere de artă trebuie să conţină indicaţii care să permită identificarea operei, cum ar fi o descriere sumară, o schiţă, un desen, o fotografie, precum şi referiri la semnătura autorului.
(2)Reproducerile nu vor putea fi puse în vânzare fără ca titularul dreptului de autor să fi aprobat exemplarul ce i-a fost supus spre examinare.
(3)Pe toate exemplarele trebuie să figureze numele ori pseudonimul autorului sau orice alt semn convenit care să permită identificarea acestuia.
(4)Modelele originale şi alte elemente ce au servit celui care a făcut reproducerile trebuie să fie restituite deţinătorului cu orice titlu al acestora, dacă nu s-a convenit altfel.
(5)Instrumentele special create pentru reproducerea operei trebuie să fie distruse sau făcute inutilizabile, dacă titularul dreptului de autor asupra operei nu le achiziţionează şi dacă nu s-a convenit altfel."


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Preda Teodor
 User Preda Teodor a raspuns userului Ana Maria Borz la 06 Oct. 2014
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului dvs, dar continutul raspunsului nu ma multumeste. Intrebarea cred ca era simpla : cumpar o lucrare a unui artist. Daca fac copii de pe acea lucrare si le vand, legal trebuie sa-i mai platesc artistului ceva ?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 06 Oct. 2014
Depinde la ce intelegere ajungeti cu artistul in ce priveste cesiunea drepturilor de autor.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club