ClubJuridic.ro Q&A

Ghid practic Excel

Cum sa lucrati rapid si fara erori: exemple rezolvate pas cu pas

Click aici>>


"Demisie"

Buna ziua !

Am o intrebare:
Daca imi depun demisia, trebuie sa mai stau si in preaviz? Angajatorul refuza sa-mi semneze cererea.

Adaugata in
  • Codul penal
  • Contracte
  • Demisie

Simona Cristea
 User  Simona Cristea a intrebat la 26 Sep. 2011

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Monica Petrescu
 Expert Monica Petrescu a raspuns la intrebare la 27 Sep. 2011
Da trebuie sa efectuati si perioada de preaviz.
Conform art 79 alin 4 din Codul muncii "Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.".
In privinta refuzului angajatorului de a semna cererea de preaviz, daca va referiti la inregistrarea acesteia prin aliniatul 2 al art 79 C Muncii "Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba".
In schimb daca prin semnare de catre angajator va referiti la a va aproba cererea de demisie, nu este cazul intrucat demisia reprezinta un act unilatereal de vointa al salariatului.
Art 79 C Muncii alin 1 "Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz."


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gina Coseru
 Expert Gina Coseru a raspuns la intrebare la 27 Sep. 2011
In cazul in care nu respectati termenul de preaviz prevazut in contract angajatorul poate considera ca absentati nemotivat si va poate inceta contractul de munca cu art.61 lit a daca aceasta fapta este reglementata ca fiind abatere disciplinara prin Regulamentul Intern. Daca aveti motive intemeiate cum ar fi angajatorul nu isi respecta obligatiile legale va puteti prezenta demisia in conformitate cu art.81 8 din codul muncii. Daca intelegem prin refuz de a-mi semna cererea un refuz de a inregistra cererea atunci va pot spune ca , societatea nu poate face acest lucru deoarece aceasta fapta este contraventie si se amendeaza potrivit art.260 lit n cu 1.500-3.000 lei. In acest sens puteti face o sesizare la ITM. Daca refuza inregistrarea demisiei aveti dreptul sa faceti dovada acesteia prin orice mijloc de proba. Aveti posibilitatea sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Expertii nostri
Georgeta Stoican
oana mindrescu carmen darjoanca Ana Maria Borz Monica Petrescu Iordachi Stoian Vasile Docan
Video club