ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"contract de munca"

-ma aflu in urmatoarea situatie:-la data de 1 mai mi s-a desfiintat postul(mentionez ca am fost anuntat dupa 13 zile de acest lucru, drept pentru care am refuzat sa semnez acea hartie);-ulterior, dupa alte 5 zile, am avut o discutie cu sefii mei si cu cei de la Resurse Umane,in care mi s-a propus un alt post(pe care l-am refuzat deoarece nu era conform cu pregatirea mea, eu fiind TESA, iar postul propus era de muncitor); de asemenea, mentionez faptul ca am si functia de lider grupa sindicala in cadrul serviciului in care activez..-intrebarea mea este:-poate angajatorul sa-mi desfaca contractul de munca(unilateral), in conditiile in care eu nu am semnat nicio hartie pana acum?-daca nu am fost explicit, o sa revin cu mai multe amanunte

Adaugata in
  • Contracte
  • Contract individual de munca

Lucian Buda
 User  Lucian Buda a intrebat la 28 Mai. 2013

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lucian Buda
 User Lucian Buda a raspuns userului Ana Maria Borz la 29 Mai. 2013
-va multumesc mult(si pentru promptitudine) si, daca o sa mai am nevoie, cu siguranta voi apela la serviciile d-voastra!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului lucian buda la 29 Mai. 2013
Aveti dreptate, domnule Buda, faptul ca sunteti in organul de conducere al sindicatului, modifica radical situatia.
Daca "liderul de grupa sindicala" poate fi considerata o functie in organul de conducere al sindicatului-(nu cunosc structura sindicatului respectiv)- problema se pune total diferit.

Daca în articolul 10 (1) din vechea lege a sindicatelor nr. 54/2003 se menţiona: „În timpul mandatului şi în termen de 2 ani de la încetarea mandatului, reprezentanţilor aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface contractul individual de muncă pentru motive neimputabile lor….”, din noua lege a dispărut aceasta prevedere fiind inlocuita cu urmatoarea forma:
Art. 10 al.1 din Legea dialogului social nr.62/2011 “Sunt interzise modificarea şi/sau desfacerea contractelor individuale de muncă ale membrilor organizaţiilor sindicale pentru motive care privesc apartenenţa la sindicat şi activitatea sindicală.”

In schimb, protectia efectiva a liderilor de sindicat pe durata functiei, este data de legiuitor prin art. 60, al.1, lit.g din Codul Muncii, care prevede ca, concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă pe durata exercitării unei funcţii eligibile într-un organism sindical, cu excepţia situaţiei în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârşite de către acel salariat, în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare, a falimentului sau a dizolvării angajatorului, în condiţiile legii.

Deci concedierea unui lider de sindicat se poate face doar pentru abateri disciplinare grave sau pe perioada insolventei, falimentului nu si pentru desfiintarea postului.

In aceste considerente, angajatorul nu poate desfiinta postul respectiv pe durata pe care sunteti ales in organul de conducere al organizatiei sindicale.
Va sugerez sa explicatii toate aceste temeiuri legale angajatorului dumneavoastra punandu-i in vedere ca nu poate desfiinta postul respectiv si nu puteti fi concediat.
Daca totusi decide sa va emita decizia de concediere, o puteti ataca in instanta cu sanse mari de reusita.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lucian Buda
 User Lucian Buda a raspuns userului Ana Maria Borz la 29 Mai. 2013
-va multumesc pt raspuns,dar cred ca n-am fost destul de explicit,deci:-in primul rand, sunt lider de grupa sindicala(in CCM scrie ca am imunitate in timpul mandatului si 2 ani dupa), in al doilea rand angajatorul,(consider eu), savarseste un abuz oferindu-mi un loc de munca inferior pregatirii mele profesionale(eu sunt TESA si ei imi ofera post de muncitor);-in alta ordine de idei, printr-un "aranjament" ,dupa 12 ani de "apt conditionat", anul acesta mi-a aparut in fisa madicala doar "apt"(nu credeti ca e "cusuta cu ata alba", ca sa-mi poata oferi orice post disponibil?, altfel nu aveau ce);postul meu a fost desfiintat la 1 mai(!), iar eu pana acum nu am primit decat o oferta pe care am refuzat-o, ce trebuie sa fac in continuare, sa astept sau......mentionez ca am aproape 35 ani de munca, dar mai am 10 ani pana la pensie, ce ma sfatuiti sa fac?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 28 Mai. 2013
Nu e necesar sa semnati nicio hartie, concedierea se face pentru motive care nu tin de persoana salariatului-respectiv desfiintarea locului de munca.
Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie reala si serioasa.
Indiferent ca sunteti sau nu de acord, puteti fi concediat.

În situaţia concedierii pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, angajatorul are obligaţia acordării preavizului la concediere, care nu poate fi mai mic de 20 de zile lucrătoare si trebuie sa emita decizia de concediere.
De asemenea, angajatorul va poate pune la dispozitie lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care urmează să optati pentru a ocupa un loc de muncă vacant.

Dumneavoastra aveti posibilitatea sa acceptati acest loc de munca si sa ramaneti incadrat la acelasi angajator sau puteti opta pentru concediere si beneficiati de indemnizatia de somaj.



Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club