ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"Concediul medical diminueaza concediul de odihna"

Buna seara,
Un angajat are dreptul la 23 zile concediu de odihna pe an. In cursul anului 2012 a beneficiat de 3 zile si de o perioada de 6 luni concediu medical. In luna septembrie a incetat contractul de munca cu acordul partilor, iar firma la care a lucrat nu a mai vrut sa ii plateasca restul zilelor de concediu de odihna, motivand ca a fost in concediu medical iar concediul de odihna se acorda numai pentru perioada efectiva de munca.
Cred ca normal era sa ii plateasca restul de 12 zile de concediu de odihna neuzate,deoarece concediul medical nu afecteaza concediul de odihna.

Au procedat corect? Daca nu, cui sa i se adreseza?

Adaugata in
  • Concediu

Aurelia Stoica
 User  Aurelia Stoica a intrebat la 24 Oct. 2012

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului silviana popescu la 25 Oct. 2012
Doamna Popescu, ma bucur sa vad ca ati devenit expert si deja ii consiliati si pe alti utilizatori, dar cred ca ar trebui sa ne limitam fiecare la propriile spete...zic.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silviana Popescu
 User Silviana Popescu a raspuns la intrebare la 25 Oct. 2012
art.145 (2)" durata concediului de odihna se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic" . Daca angajatorul vrea sa-i dea acele zile, este ok.Dar daca nu i le da, nu o face pt. ca respecta art. de mai sus.Adica procedeaza corect,legal si ca la carte.Pe perioada CM-ului si CFS-ului, CIM-ul este suspendat , de aceea nu are dreptul la CO pe perioada suspendarii CIM-ului. Cat priveste Directiva 2003/88/CE, nu stiu cine o ia in calcul, ca in Romania, Codul muncii reactualizat are intaietate, primeaza.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 25 Oct. 2012
Concediul medical nu afecteaza durata concediului de odihna.
Desi art.145 al.2 din Codul Muncii stipuleaza faptul ca in functie de activitatea prestata efectiv intr-un an se calculeaza si concediul aferent, prevederile comunitare au prevalenta fata de normele interne.
Iar in acest sens Directiva 2003/88/CE se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca dreptul la concediul anual platit se reduce proportional cu durata concediului medical. In acelasi sens a decis si CJE.
Dar, dupa cum am precizat inca de la inceput, prevederile comunitare au intaietate fata de legislatia interna, deci ar fi trebuit ca angajatul respectiv sa beneficieze de concediul de odihna integral.
Daca angajatorul nu vrea sa plateasca acestuia contravaloarea concediului de odihna neefectuat, angajatul poate sa cheme in instanta angajatorul pentru a-l obliga sa-i plateasca aceste sume.
Inainte de a-l chema in judecata, poate sa notifice angajatorul privitor la aceste sume printr-o recomandata cu confirmare de primire.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club