ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"refuz"

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, referitor la noul cod civil.Conform noului cod ce drepturi are un copil de 14 ani?
Am o hotarare laCurtea de Apel Galati in care s-a stabilit ca minorul atunci copilul avea 2 anisa isi viziteze tatal de 2 ori pe luna de sambata pana duminica la ora 10.In prezent de cca cateva luni copilul meu refuza sa mearga la tata.Am fost amenintata cu dosar penal de catre tata,i-am si explicat ca baiatul nu vrea sa mearga , chiar el i-a spus tatalui ca nu mai vrea sa mearga la domiciliul sau.Baiatul mi-a spus ca daca il fortez sa mearga la tata o sa se planga la Protectia Copilului ca el are niste drepturi si ca nu il pot obliga.Eu nu il oblig dar sunt amenintata zilnic cu mesaje ,

Adaugata in
  • Codul penal
  • Tutelă asupra soţului bolnav
  • Social
  • Firme
  • Codul civil
  • Dreptul familiei

Corina Albu
 User  Corina Albu a intrebat la 07 Oct. 2011

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns userului corina Albu la 11 Oct. 2011
In temeiul art. 46 din Legea nr. 71/2011 de punere in aplicare a Codului Civil care prevede ca "dispozitiile hotararilor judecatoresti privitoare la relatiile personale si patrimoniale dintre copii si parintii lor divortati inainte de intrarea in vigoare a Codului civil pot fi modificate potrivit dispozitiilor art. 403 din Codul civil" va puteti adresa instantei de tutela in vederea modificarii masurilor luate cu privire la copil.
Cererea o poate face si copilul.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2011
Noul Cod Civil , in art.496, al.5, prevede ca “parintele la care copilul nu locuieste in mod statornic are dreptul de a avea legaturi personale cu minorul, la locuinta acestuia.Instanta de tutela poate limita exercitiul acestui drept, daca aceasta este in interesul superior al copilul.”
Va puteti adresa instantei de tutela, iar aceasta va hotari dupa ce va asculta minorul.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Corina Albu
 User Corina Albu a raspuns userului Laura Mata la 10 Oct. 2011
La Curtea de Apel s-a stabilit ca minorul sa mearga la domiciliul tatalui, dar el avea 2 ani atunci, acum are 14 ani si nu mai vrea sa mearga.Imi spune ca acum este mare si nu pot sa il fortez.Ce pot sa fac?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 10 Oct. 2011
Prin hotarare , instanta a stabilit ca minorul de 2 ani sa-si viziteze tatal, sau ca tatal sa-si viziteze copilul?


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club