ClubJuridic.ro Q&A

Ghid practic Excel

Cum sa lucrati rapid si fara erori: exemple rezolvate pas cu pas

Click aici>>


"Divort"

Sunt casatorita cu un cetatean strain care nu mai este pe teritoriul Romaniei si am hotarat de comun acord sa divortam. Ce trebuie el sa faca deoarece nu mai vrea sa vina in Romania pentru divort?

Adaugata in
  • Codul penal
  • Divort

Ionela Gheorghe
 User  Ionela Gheorghe a intrebat la 10 Aug. 2011

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 21 Oct. 2011
In cazul divortului pe cale notariala, chiar daca poate sa depuna cererea printr-un mandatar, sotul trebuie sa fie de fata la luarea consimtamantului, iar dumneavoastra ati specificat ca nu vrea sa vina in tara deloc.
Mandatarul nu poate sa-si dea consimtamantul in fata notarului, se poate sa fie o scapare legislativa a Noului Cod Civil, dar in forma actuala in vigoare nu exista aceasta posibilitate, deci este exclus divortul pe cale notariala.art.376, al.3
In cazul in care sotul dumneavoastra nu vrea sa vina deloc in Romania pentru a divorta, nu se poate opta pentru un divort pe cale administrativa, astfel incat trebuie obligatoriu sa recurgeti la divort pe cale judiciara.
Sotul dumneavoastra are posibilitatea sa numeasca in baza unei procuri speciale un mandatar, de obicei avocat, pentru a-l reprezenta in procedura de divort in instanta pe toata durata procesului.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 20 Oct. 2011
Potrivit art. 375 alin. 1 din Noul Cod Civil , daca sotii sunt de acord cu divortul si nu au copii minori , ofiterul de stare civila ori notarul public de la locul casatoriei sau al ultimei locuinte comune a sotilor poate constata desfacerea casatoriei prin acordul sotilor.
Cererea de divort se poate depune la notarul public si prin mandatar cu procura autentica.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Violeta Dode
 Consultant Violeta Dode a raspuns la intrebare la 23 Sep. 2011
Prezenta paratului in instanta nu este obligatorie , instanta poate dispune desfacerea casatoriei la cererea reclamantului .



Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club