ClubJuridic.ro Q&A

Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari

- sfaturi, exemple si studii de caz -

Click aici>>

"refuzul complectarii documentatiei necesare notificarii in Legea 10/2001 republicata"

Buna ziua
- Mostenitorii unui imobil nationalizat nu au depus documentatia ceruta de Serviciul evidenta,analiza,solutionare si Gestiune notificari Legea nr.10/2001,- la cererea Comisiei de analiza din anul 2010, dar initiaza la un an dupa solicitarea Comisiei o actiune in baza dreptului comun art.480 si art.111 pentru revendicare in natura ,actiune care a mai fost pe rolul instantei in anul 2001 tot in baza art.480, respinsa ca inadmisibila de autorilor mostenitorilor actuali.
1. Se pote beneficia de efectul pozitiv al lucrului judecat in 2001 ?
2. In 2011 avind in vedere cele expuse mai poate fi admisa o actiune in baza art.480, avin in vedere ca titlul in baza legii 112 din 1998 nu a fost atactat , cosolidindu-se, mai mult a fost transmis unui tert liber de sarcini in circuitul civil, in anul 2009 ?

Va multumesc
Wirtej

Adaugata in
  • Codul civil

Puiu Virtej
 User  Puiu Virtej a intrebat la 10 Mai. 2013

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului Puiu Virtej la 11 Mai. 2013
Imi pare rau, dar nu va pot reprezenta in recurs, ajutorul meu se limiteaza doar la discutiile pe acest site juridic. Dar va raspund cu placere la orice intrebare aveti.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns userului Puiu Virtej la 11 Mai. 2013
Imobilul constructie poate fi considerat un accesoriu al terenului.
Domnule Vartej, mostenitorii nu au obligatia sa continue procedura pe Legea 10/2001, ramane la latitudinea lor daca doresc. Dar nu pot revendica imobilul pe dreptul comun, indiferent daca au finalizat sau nu procedura speciala.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Puiu Virtej
 User Puiu Virtej a raspuns userului Ana Maria Borz la 11 Mai. 2013
PS. Ar fi posibil sa ma reprezentati in recurs ?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Puiu Virtej
 User Puiu Virtej a raspuns userului Ana Maria Borz la 11 Mai. 2013
Va multumesc pentru raspuns. Ca o curiozitate in apel s-a considerat ca bunul principal este terenul iar apartamentul ( din casa cu trei apartamente cu etaj) este bun accesoriu al terenului ?! si a dispus lasarea in linistita posesie......
Fondul a decis cum corect a-ti sesizat si dvs.si a respins actiunea :ca neintemeiata .
-Doresc sa ma folosesc in recurs pe linga cele stiute deja, de lipsa raspunsului mostenitorilor, vizavi de cererea entitatii pentru complectarea datelor cerute pentru solutionarea notificarii in L.10/2001, de unde ar rezulta obligativitatea continuarii actiunii incepute in legea mentionata anterior. E bine ?

Cu stima
Wirtej



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 11 Mai. 2013
Autoritatea de lucru judecat nu are o durata limitata in timp.
Nu poate fi primita o actiune in revendicare intemeiata pe dreptul comun, ci trebuie urmata procedura speciala. In acest sens a decis si ICCJ.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club