ClubJuridic.ro Q&A

"la cererea piritului,am achitat sulta"

la o decizie apel,definitiva si executorie,din 2007, piritul a cerut sulta decisa la dosarul de iesire din indiviziune.I-am achitat-o,s-a facut evacuarea din casa parintilor,unde a fost tolerat sa locuiasca,dar abuziv a ocupat totul. Si inainte si dupa evacuarea din 2007, a refuzat sa-si ridice banii.De la plata sultei au trecut peste trei ani,nu a facut alte cereri pentru bani.Mai are dreptul la acesti bani,dupa ce le-a refuzat? Pot face o actiune de constatare a prescriptiei obligatorii ? A facut recurs la Curtea de Apel si s-a trimis dosarul din nou la Tribunal,casat,si sa i se de-a o varinta de partajare facuta de expert in 2006,acest dosar a fost suspendat pina la finalizarea actiunii de anulare a certificatului de mostenitor.La acesta finalul este ca respins la recurs la curtea de apel.Mai are dreptul sa ceara banii sau partea de varianta decisa dupa ce a refuzat banii si au trecut trei ani din 2007 ?

Va multumesc.

Adaugata in
  • Codul de procedura civila
  • Retrocedari legea 10
  • Social
  • Teren agricol
  • Firme
  • Codul civil

Mihai Somcutean
 User  Mihai Somcutean a intrebat la 14 Oct. 2011

 

1 raspuns

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 14 Oct. 2011
Dumneavoastra ati facut intai partajul, apoi ,desi decizia era definitiva si executorie si a trecut termenul de 3 ani, s-a recurat de catre parat si s-asuspendat pana la anularea certificatului de mostenitor.
Actiunea in anularea certificatului de mostenitor trebuia introdusa in termen de 3 ani de la eliberarea acestuia.
Contestatiile cu privire la calitatea de mostenitor trebuie examinate inainte de a intra in fondul cererii de partaj.
Oricum hotararea de partaj pe care o mentionati ca fiind definitiva, are puterea de lucru judecat si nu se mai poate pune in discutia partilor.
Referitor la sulta, art.673¹ºC.proc.civ., dispune ca la cererea unuia dintre copartasi, instanta poate atribui bunul in natura direct prin hotararea asupra fondului, stabilind si sulta cuvenita celorlalti copartasi si termenul achitarii acesteia.
In cazul in care dumneavoastra ati consemnat sulta in termenul stipulat de instanta, printr-o oferta reala de plata, presupun, indiferent daca paratul o ridica sau nu, dumneavoastra v-ati indeplinit obligatia, iar imobilul este al dumneavoastra.
Daca ati consemnat sulta printr-o oferta reala de plata, nu cereti constatarea prescriptiei dreptului la executare a sultei, ci validarea ofertei reale pentru a va libera de obligatie, caz in care paratul nu va mai poate solicita inca o data plata sultei.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club