ClubJuridic.ro Q&A

"prima zi de infatisare"

Ce se intelege prin prima zi de infatisare? Este acelasi lucru cu primul termen?

Adaugata in
  • Asistenta juridica

Ioana Moise
 User  Ioana Moise a intrebat la 07 Mar. 2012

 

1 raspuns

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2012
Prima zi de infatisare nu coincide intotdeauna cu primul termen de judecata.
Astfel, potrivit art. 134 C. pr. civ. :" Este socotita ca prima zi de infatisare aceea in care partile , legal citate, pot pune concluzii."

Prin urmare, pentru ca primul termen de judecata sa fie considerat si prima zi de infatisare, trebuie indeplinite cele doua conditii expuse mai sus.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club