ClubJuridic.ro Q&A

Ghid practic Excel

Cum sa lucrati rapid si fara erori: exemple rezolvate pas cu pas

Click aici>>


"cheltuielile de judecata"

Daca reclamantul a renuntat la judecata ulterior comunicarii actiunii, pot fi acordate paratului cheltuielile de judecata?

Adaugata in
  • Asistenta juridica

Ioana Moise
 User  Ioana Moise a intrebat la 05 Apr. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Cazacu
 User Ioana Cazacu a raspuns la intrebare la 08 Apr. 2012
Potrivit art.246 alin. 3 c.pr.civ " Daca renuntarea s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata ,instanta, la cererea paratului ,va obliga pe reclamant la cheltuieli.'"Paratul trebuie sa faca dovada acestor cheltuieli si ele se pot reduce in raport de activitatea desfasurata de avocatul paratului in acel proces care e minimaprobabil a formulat intampinare.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 06 Apr. 2012
Daca reclamantul a renuntat la judecata dupa comunicarea cererii de chemare in judecata,instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club