ClubJuridic.ro Q&A

Totul despre gestionarea deseurilor in firma dvs.

40.000 de lei amenda daca nu respectati legislatia

Click aici>>

"Remediu legal impotriva abuzului"

Buna ziua,
Care este temeiul de drept care obliga instanta de as verifica in primul rand competenta sa in soluţionarea unui litigiu ?
Care este valabilitatea unei hotarari in situatia in care instanta a eludat sistematic solutionarea exceptiei de necompetenta a instantei ridicata incepand cu primul termen de judecata, iar ulterior la fiecare nou termen ?
Care este temeiul de drept de indicat in calea de atac pe baza caruia se poate cere desfiintarea respectivei hotarari ?
Cu stima,
Demeter E.

Adaugata in
  • Abuzuri
  • Codul de procedurä civilä

Elemer Demeter
 User  Elemer Demeter a intrebat la 27 Iun. 2012

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Maria Borz
 Expert Ana Maria Borz a raspuns la intrebare la 06 Iul. 2012
In cazul in care, in sedinta publica, una din parti invoca o exceptie, in speta, necompetenta instantei - instanta este obligata sa se pronunte.
In caz contrar, hotarârea este lovita de nulitate si se impune casarea cu trimiterea cauzei catre instanta competenta.
Recursul impotriva hotararii date de instanta cu incalcarea competentei sale se intemeiaza pe art. 304 , pct. 3³ raportat la art. 105 al. 1 din Codul de procedura civila.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elemer Demeter
 User Elemer Demeter a raspuns userului Laura Mata la 28 Iun. 2012
Buna ziua doamna Mata,
Astept raspuns si privitor la aspectele nesolutionate din intrebarea mea initiala, deoarece nu vad cum dispozitiile art.158 C.pr.civ. precizate combat abuzul instantei care refuza solutionarea exceptiei ridicate vizand necompetenta sa.
De asemenea, in aceasta situatie, doresc sa cunosc temeiul de drept care poate fi indicat in calea de atac al mentionatei hotarari.
Cu stima,
Demeter E.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Mata
 Expert Laura Mata a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2012
Potrivit art. 159 ind. 1 alin.4 C. proc. civ. :" La prima zi de înfăţişare, judecătorul este obligat, din oficiu, să verifice şi să stabilească dacă instanţa sesizată este competentă general, material şi teritorial să judece pricina, consemnând în cuprinsul încheierii de şedinţă temeiurile de drept pentru care constată competenţa instanţei sesizate."

Referitor la celelalte 2 intrebari, raspunsul il gasiti in dispozitiile art. 158 C. proc. civ.:" 1Când în faţa instanţei de judecată se pune în discuţie competenţa acesteia, ea este obligată să stabilească instanţa competentă, ori, dacă este cazul, un alt organ cu activitate jurisdicţională competent.
2Dacă instanţa se declară competentă, va trece la judecarea pricinii, cel nemulţumit putând să facă, potrivit legii, apel sau recurs după darea hotărârii asupra fondului."


Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubJuridic.ro
Sectiuni
  • Abuzuri
  • Accidente
  • Amenzi
  • Asistenta juridica
  • Bunuri si valori imobiliare
  • Cadastru-intabulare
  • Cartea funciara
  • Codul civil
  • Codul penal
  • Concediu
  • Consilieri juridici
  • Contracte
  • Despagubiri
  • Divort
  • Drepturile omului
  • Evaziune fiscala
  • Executare silita
  • Faliment
  • Impozite si taxe
  • Insolventa
  • Mostenire
  • Organizare judecatoreasca
  • Persoane juridice
  • Prejudicii-daune
  • Proces verbal
Video club